Szkoła Podstawowa w Tanowie im. Jerzego Noskiewicza -
rys historyczny Jana Matury z autorskiej książki „Tanowo wczoraj i dziś”
wydanej przez Gminę Police w 2013 r.

     Od początku istnienia budynek przy ulicy Szczecińskiej 31 posiadał przeznaczenie szkolne, edukacyjne. W 1897 r. po uroczystości otwarcia przekazano obiekt nauczycielom i uczniom. Na pamiątkę tego zdarzenia w szczycie fasady umieszczono rok budowy szkoły. 

     Po II wojnie światowej naczelnym zadaniem polskiej administracji stało się uruchomienie szkół. W Tanowie placówka powstała w 1947 r. Jej pierwszy kierownik Józef Paź wraz z innymi zajął się organizacją rozruchu  szkoły i rozpoczął systematyczną edukację dzieci osadników. Klasy były liczne, stąd naukę prowadzono na zmiany.

Dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Tanowie:

Józef Paź  1947 - 1952
Stanisław Filipiak 1952 - 1982
Wiesław Piotrowski 1982 - 1987
Mirosława Brakoniecka 1987 - 1991
Piotr Wójcik 1991 - 1998
p.o. Bożena Pomorska 1996 - 1997
Alicja Szyndlarewicz od 1998 - 2013 
Agnieszka Freitag od 2013 roku.

      Przez lata istnienia szkoła podlegała modernizacjom i remontom. Między innymi dotacje Powiatowej Rady Narodowej pozwoliły na remont obiektu. Ponieważ szkoła była za ciasna, w 1963 r. władze gminy wyasygnowały fundusze na dokończenie kapitalnego remontu placówki. Do budynku starej szkoły dobudowano nową część, w której na parterze urządzono salkę gimnastyczną o powierzchni zaledwie 81 m kw. Na I piętrze znajdowały się dwie izby lekcyjne. Toalety stały obok szkoły. Opodal placówki wyasfaltowano przyszkolne sportowe boisko.

     Szkoła przez lata zmieniała zasięg swej działalności: od etapu szkoły zbiorczej poprzez ograniczenia rejonu do pobliskich puszczańskich wsi, po ustanowienie od 01.09.2001 r. szkoły filialnej ze swoją filią w Pilchowie. W 1992 r. w szkole uczyło się 168 uczniów, w tym blisko 30 dzieci z tanowskiego Domu Dziecka. Uczyło ich 13 nauczycieli. Najstarsza stażem Janina Czarniecka pracowała w tanowskiej placówce od 1955 r., a Krystyna Ławniuk od 1957 r. Dzięki funduszom z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie na początku lat 90. XX w. w miejsce przestarzałej kotłowni zakupiono dwa nowoczesne piece na olej opałowy.

     01.01.1994 r. szkoły podstawowe podobnie jak wcześniej przedszkola zostały przejęte przez samorządy lokalne. Gmina Police skierowała  znaczne środki finansowe na remonty, modernizacje placówek szkolnych. W Tanowie przeprowadzono remont podłóg, modernizację klatki schodowej i malowanie obiektu, rozbudowę szkoły o nową część. Mieściły się w niej szatnie dla uczniów, toalety, pomieszczenie dla woźnej i pokój nauczycielski.

     ​Ważnym wydarzeniem w życiu placówki była jej szeroko zakrojona rozbudowa. Rozpoczęto ją 01.03.1999 r., by 1 września następnego roku oddać do dyspozycji nowe skrzydło o powierzchni 1.400 m kw. W skład nowego kompleksu wchodzi parking, drogi dojazdowe, chodniki, zieleńce, 2 boiska z 3 - torową bieżnią. Nowe skrzydło mieści hol wejściowy, 4 sale lekcyjne z zapleczem, węzeł sanitarny, salę gimnastyczną z oddzielnym wejściem, siłownię, szatnie, łazienki. Szkoła posiada własną biologiczną oczyszczalnię ścieków. Renowacji poddano także stary obiekt szkolny. Wymieniono okna, udoskonalono klatki schodowe, strych. Koszt rozbudowy szkoły wyniósł blisko 6 mln. zł. Wykonawcą generalnym inwestycji było Szczecińskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego 2 S.A. ze Szczecina.

     W wyniku rozbudowy zmodernizowana została biblioteka. Urządzono ją w byłej sali gimnastycznej. Obecnie biblioteka dysponuje ogromną ilością książek, lektur dla uczniów i dorosłych. 

W wyniku reformy od 1999 r. dotychczasowa szkoła 8 - klasowa, stała się 6 - klasową. Uczęszczają do niej uczniowie z Tanowa, Zalesia, Podbrzezia, Żółtewa, Bartoszewa, Starego Leśna, Trzeszczyna, Węgornika. W chwili obecnej (stan z grudnia 2016 r.) uczy w niej 17 nauczycieli, zaś do szkoły uczęszcza 149 uczniów. 

​     Ważnym wydarzeniem w historii placówki było nadanie szkole imienia Jerzego Noskiewicza - przyrodnika, ornitologa, twórcy Rezerwatu „Świdwie”. 29.08.2006 r. Rada Miejska podjęła stosowną w tym zakresie uchwałę, a 14 października tego roku, w Dniu Edukacji Narodowej w szkole odbyła się uroczystość nadania imienia z udziałem władz miasta i gminy. Wyświetlono film o patronie, Rezerwacie „Świdwie”, były występy dzieci, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, liczne prezentacje dokonań szkoły i jej uczniów. Złożono kwiaty na grobie patrona oraz w Stacji Ornitologicznej w Bolkowie. W uroczystości wzięła udział wdowa po Jerzym Noskiewiczu, od tamtego momentu częsty gość szkoły Janina Starobrzańska - Noskiewicz.

     ​Jednym z zadań szkoły jest inspirowanie lokalnej społeczności do podejmowania inicjatyw na rzecz środowiska. W placówce organizowane są spotkania, imprezy, wystawy, prezentacje. Z sali gimnastycznej korzystają grupy sportowe z terenu Tanowa. W szkole działają koła zainteresowań: plastyczne, polonistyczne, matematyczne, sportowe, przyrodnicze, teatralne.

​     Wśród licznych sukcesów tanowskiej szkoły jest trzykrotny udział grupy teatralnej w przeglądzie wojewódzkim w Świdwinie, nagrody i wyróżnienia w przeglądach powiatowych: recytatorskich, teatralnych. Największe sukcesy osiągają sportowcy. W połowie lat 90. XX w. szkolni sportowcy rozpoczęli systematyczną rywalizację w Międzyszkolnej Lidze Przełajowej, skupiającej szkoły z terenu gminy, Powiatu Polickiego, Szczecina i innych miast pomorskich. Biegi rozgrywane są jesienią i wiosną. Tanowscy biegacze i biegaczki wielokrotnie zdobywali czołowe miejsca drużynowo: I miejsce - 2008, II miejsce - 2005, III miejsca w latach 2006 - 2007, 2010 – 2011, 2014 – 2016.

     Także w czwartkach lekkoatletycznych szkoła wygrała drużynowo w 2008 r., II miejsce zajęła w 2005 r., a III miejsca w latach 2007, 2008 i 2010. Liczne grupy uczniów wyjeżdżały na ogólnopolskie finały czwartków do Warszawy zdobywając tam 3 medale.  W 2006 r. Magdalena Jasińska zdobyła złoty medal w biegu na 600 m. Julia Kurowska była druga w sprincie, na 60 m. W rok później Emanuela Adamczyk przybiegła na metę biegu na 600 m na III miejscu zdobywając brązowy medal czwartków. Wspomniana Magdalena Jasińska  w 2006 r. wystartowała w I Europejskich Czwartkach Lekkoatletycznych zwyciężając w biegu na 600 m! Starty w obu imprezach sprawiają, że o szkole z Tanowa jest głośno. Odnotowaliśmy też sukcesy w grach zespołowych - piłce siatkowej - dwukrotne mistrzostwo gminy i powiatu chłopców - 2010 i 2011, piłce nożnej na szczeblu powiatu - III miejsce - 2007. W 1998 r. tenisiści stołowi zwyciężyli w turnieju gminnym i wystartowali w finale wojewódzkim zajmując VIII miejsce. Do dziś w turniejach zwyciężają i czołowe miejsca zajmują piłkarze nożni.

     Obecnie w szkole uczy 17 nauczycieli: Abyzow Beata, Adamczak Krzysztof, Błaszczyk Dorota, Dąbrowska Anita, Dzięcioł Lidia, Faluta Katarzyna, Firkowska Ewelina, Freitag Agnieszka,  Kryzan Agnieszka, Matura Jan,  Peda Melania,  Roszak Urszula, Stawińska Elżbieta, Śrama Barbara,  Urbanowicz Beata,  Wincek Urszula,  Wróblewska Hanna. 

     W 2017 r. szkoła będzie świętowała 70 – lecie istnienia jako placówki polskiej. Uroczystości odbędą się w maju 2017 r. Trwają już przygotowania do święta.  

 

  • Historia1
  • Historia2
  • Historia3
  • Historia4
  • Historia5
  • Historia6
  • Historia7
  • Historia8
  • Historia9

Hymn Szkoły

Pośród tanowskich, pięknych lasów,
Ptasia rodzina zaśpiewała,
Że dożyliśmy wreszcie czasów,
Gdy nasza szkoła imię dostała.
Tutaj się chętnie wciąż uczymy,
A każdy z nas to dzielny chwat.
Wstydu nikomu nie przynosimy,
Życzymy szkole dalszych 100 lat.

Ref.: Ponad stuletni dzwon uderzył
I głosi radość wszystkim w koło,
Że Patron nasz Noskiewicz Jerzy
Będzie przewodził naszą szkołą.
A wszystkie ptaki z rezerwatu
Jeziora Świdwiem nazwanego
I orzeł pełen majestatu
Wolnością cieszą oczy każdego

Nasi przodkowie mieli łuki
I na zwierzynę polowali
Gdyby dziś żyli to swe wnuki,
W tanowskie lasy by zabierali.
I choć odziani w niedzielną skórę
Do szkoły chodziłyby chętnie
Bo każdy Polak ma naturę
Że chce się uczyć nieprzeciętnie.

Ref.: Ponad stuletni dzwon uderzył
I głosi radość wszystkim w koło,
Że Patron nasz Noskiewicz Jerzy
Będzie przewodził naszą szkołą.
A wszystkie ptaki z rezerwatu,
Jeziora Świdwiem nazwanego,
I orzeł pełen majestatu,
Wolnością cieszą oczy każdego

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jerzego Noskiewicza z Oddziałami Dwujęzycznymi i Przedszkolnymi w Tanowie

ul. Szczecińska 31, 72-004 Tanowo,

Zachodniopomorskie, Polska

tel. 91 312 66 24

NIP: 851 31 17 912

sekretariat@sptanowo.pl